Close

Konferencja CET
„Co poza zbiorem zasad?
Szersze spojrzenie na etykę AI”

24 maja, 2022
Maciej Chojnowski

Aby etyka AI była naprawdę skuteczna, nie wystarczy zbiór abstrakcyjnych zasad. Kodeksowe podejście musi zostać uzupełnione o nowe punkty widzenia, które pozwolą dojrzeć szerszy zbiór problemów związanych z tą technologią. Najważniejsze współczesne konteksty odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji przedstawi konferencja organizowana 14 czerwca przez CET.

Coraz więcej badaczy przekonuje dziś, że na AI nie można dłużej patrzeć w oderwaniu od jej materialnych komponentów (jak choćby metale rzadkie), oddziaływania na szereg obszarów w globalnym łańcuchu dostaw (np. niskopłatna praca w rejonach najbiedniejszych, ślad węglowy wynikający z transportu morskiego) czy wysokiego zużycia energii potrzebnego do zasilania infrastruktury AI. Wszystkie te elementy muszą być brane pod uwagę, jeśli sztuczna inteligencja ma być rzeczywiście technologią umożliwiającą realizację ONZ-owskich celów zrównoważonego rozwoju.

Sytuacja geopolityczna to kolejny kontekst, który nie jest obojętny dla etycznego rozwoju AI. Czy w dobie narastających napięć między światowymi mocarstwami dojdzie do nowej zimnej wojny? A jeśli tak, to jak taka sytuacja mogłaby wpłynąć na realizację wymogów dotyczących godnej zaufania sztucznej inteligencji?

Podczas organizowanej 14 czerwca przez CET konferencji online Co poza zbiorem zasad? Szersze spojrzenie na etykę AI. Konteksty, podejścia, ryzyka polscy i zagraniczni eksperci przedstawią nowe zadania stojące przed etyką AI oraz możliwe rozwiązania. Będzie także mowa o jej ograniczeniach w obecnym kontekście społeczno-politycznym.

W gronie prelegentów znajdą się m.in.:

– Już po raz trzeci konferencja CET gromadzi świetne grono międzynarodowych ekspertów, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami stawianymi przez AI. Zależy nam na tym, aby uczestnicy naszych wydarzeń poznawali nie tylko teorię leżącą u podstaw etyki AI, ale także szeroki kontekst, w którym jest ona realizowana. Bez zrozumienia tego złożonego tła zasady odpowiedzialnego rozwoju innowacji mogą łatwo przeobrazić się w abstrakcję trudną do realnego zastosowania. Chcemy temu przeciwdziałać – mówi Zofia Dzik, fundator i prezes Instytutu Humanites, przy którym działa CET, a także przewodnicząca Rady Programowej Centrum.

Konferencja skierowana jest do liderów biznesu i administracji, których organizacje budują bądź wdrażają cyfrowe technologie, jak również do rozwijających je badaczy i programistów, a także prawników oraz etyków zainteresowanych nowymi technologiami.

– Chcemy przekonywać praktyków tworzących AI, a także osoby odpowiedzialne za decyzje o jej wdrażaniu, że etyka sztucznej inteligencji polega nie tylko na zapewnieniu zgodności z konkretnymi wymogami, ale też na uważności wobec okoliczności, w jakich dany system jest budowany i stosowany. Dziś coraz głośniej mówi się o konieczności oceny AI w szerszej perspektywie, obejmującej np. łańcuchy dostaw. Taki punkt widzenia jest niezbędny, jeśli chcemy naprawdę rozwijać zrównoważoną gospodarkę – przekonuje Maciej Chojnowski, współtwórca i dyrektor programowy CET.

Konferencja została objęta honorowym patronatem przez GovTech Polska. Partnerami konferencji są Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Patronami medialnymi są „Forum Akademickie” i „ITWiz”.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Więcej szczegółów na stronie wydarzenia.

Obsługa techniczna konferencji:

Skip to content