Rozwój technologii musi uwzględniać szerokie spektrum oddziaływania na rzeczywistość gospodarczą, społeczną i środowiskową; ocena technologii wyłącznie przez pryzmat PKB bądź wyceny giełdowej spółek IT jest nie do utrzymania.
Etyczne innowacje powinny przynosić poprawę warunków życia człowieka i ograniczać koszty zewnętrzne spadające na społeczeństwo i środowisko.
Etyczne myślenie o technologiach nie może abstrahować od pytań o cel i sens ich zastosowań w kontekście rozwoju jednostkowego i społecznego.
Dotyczy oddziaływania technologii na sferę publiczną oraz konieczności zaangażowania obywatelskiego w celu pożądanego kształtowania przyszłego rozwoju technologii.
Bycie godnym zaufania (trustworthiness) obejmuje: zgodność z prawem, etyczność i solidność (z technicznego, jak i społecznego punktu widzenia).
Odpowiedzialność obejmuje nie tylko zasady i wartości, ale również prawo, gospodarkę, kulturę i społeczeństwo. Chodzi zarówno o odpowiedzialność inżynierów, jak i przedstawicieli biznesu, decydentów czy wreszcie zwykłych obywateli-interesariuszy.
Koncepcja zrównoważonego rozwoju podkreśla współzależność obszarów gospodarczego, społecznego i środowiskowego w rozwoju globalnym; jest też ważna ze względu na kryteria oceny oddziaływania technologii.
Funkcjonowanie technologii w tzw. przestrzeni roboczej polega na zapewnieniu bezpieczeństwa otoczeniu poprzez wyodrębnienie obszarów, w których określone narzędzia mogą być wykrzystywane.
Uwzględnienie wartości w kontekście technologii oznacza przyjęcie perspektywy etycznej na etapie projektowania, wdrażania i użytkowania technologii oraz szeroką partycypację różnych interesariuszy.
Strategie rozwoju powinny dążyć do integralności i uwzględniać obszary: indywidualny, rodzinny i wspólnotowy, a także edukacyjny, zawodowy i kulturowy.